Se vår webbkamera LIVE Hem

Kanonresultat i flaggtävlingen

Årets upplaga av Borgunda Bygghandels flaggtävling går nog nästan till historien när det gäller antalet spelare som tog sig ut på varv nummer två.

Inte mindre än 18 !) spelare, fördelade på de tre olika klasserna, hade slag kvar när de hålade ur på det 18:e hålet, vilket gjorde att de fick fortsätta ut på ett andra varv.

Allra längst kom två killar i C-klassen, nämligen Oskar Gegerfelt och Conrad Byrne, vilka var 25 respektive 123 meter från koppen på det andra hålet.

Den största dramatiken fick vi i A-klassen, där för övrigt hela nio spelare (varav två tjejer) fick slå ut på varv nummer två. Lars-Åke Hjerp vann efter att ha varit 15 cm från kopp, Erik "Kirre" Karlsson var 20 cm från samma kopp.


Topp tre i A-klassen, fr v Erik Karlsson (tvåa), Lars-Åke Hjerp (vinnare) och Gustaf Wäpling (trea).

I B-klassen fick vi en "dubbel" vinnare, nämligen Kjell-Åke Sandén, som förutom att han slutade 3,3 meter från kopp på hål 1 på andra varvet och vann tävlingen, också tog hem den efterföljande puttävlingen efter särspel med Torbjörn Johansson och Rigmor Rödin.
 
Kjell-Åke Sandén på väg att säkra segern i den efterföljande puttävlingen för B-klassen.
 
Topp tre i B-klassen, fr v Mike Patel (trea), Kjell-Åke Sandén (vinnare) och Emil Johansson (tvåa).

Övriga puttvinnare var Bo Björklund i A-klassen (efter särspel) samt Emmelie Svensson i C-klassen.
 
Bosse Björklund vann puttningstävlingen i A-klassen.

Sist men inte minst, ett stort och varmt grattis till Peter Ingvarsson, som förutom att han blev fyra i A-klassen (13 meter från flaggan på hål 1 på andra varvet) också gjorde HOLE-IN-ONE på hål 16!!

Vilken kanontävling det blev och de flesta tyckte nog att det var "lagom varmt" utifrån det väder som har rått nu en längre tid.
 
Topp tre i i C-klassen, fr v Oskar Gegerfelt (vinnare), Conrad Byrne (tvåa) och Viktor Bolinder (trea).
 
Borgunda Bygghandel levererade som vanligt ett kanonfint prisbord.
 
Emmelie Svensson vann puttävlingen för C-klassen.
127 spelare startade i Borgunda Bygghandels flaggtävling och vinnarna fick i vanlig ordning ta den av ett mycket fint prisbord med väldigt många användbara produkter för hus och hem.

Resultat:

A-klassen:
1. Lars-Åke Hjerp 15 cm till kopp hål 1 varv 2, 2. Erik Karlsson 20 cm till kopp hål 1 varv 2, 3. Gustaf Wäpling 12 m till kopp hål 1 varv 2, 4. Peter Ingvarsson, 13 m till kopp hål 1 varv 2, 5. Staffan Bruto 84 m till kopp på hål 1 varv 2, 6. Elin Odh 167 m till kopp hål 1 varv 2, 7. Monica Andreasson 177 m till kopp hål 1 varv 2, 8. Håkan Andersson 202 m till kopp hål 1 varv 2, 9. Fritiof Andersson tee hål 1 varv 2.
Övriga placeringar: 10. Rasmus Johansson, 11. David Andersson, 12. Fredidand Weihrauch, 13. Joakum Gustavsson, 14. Arne Berggren, 15. Jon Hreggvidsson, 16. Morgan Johansson, 17. Gustav Andersson, 18. Urban Lindstrlöm, 19. Nicklas Karlgren, 20. Jan Nordin, 21. Jörgen Thorell, 22. Mats Themar, 23. Bo Björklund, 24. Lars Jernmo, 25. Roger Ahlin, 26. Fredrik Åkermark, 27. Anders Holgersson, 28. Magnus Lindblom, 29. Jakob Gustafsson, 30. Johannes Lindström, 31. Willam Grimfjord, 32. Ellen Andersson, 33. Fredrik Andersson, 34. Jan Ingelhag, 35. Bo Dahlberg, 36. Sten-Åke Fernström, 37. Daniel Gustafsson, 38. Ulric Jacobson, 39. Alexander Mohlin, 40. David Sääf, 41. Magnus Svensson, 42. Krister Fronth, 43. Christopher Hallqvist, 44 Erik Johansson, 45. Magdalena Johansson, 46. Per Magnusson.

B-klassen: 1.Kjell-Åke Sandén 3,30 m från kopp hål 1 varv 2, 2. Emil Johansson 27 m från kopp hål 1 varv 2, 3. Mahendra Patel 35 m från kopp hål 1 varv 2, 4. Rune Larsson 278 m från kopp hål 1 varv 2, 5. Lennart Almqvist första bäcken hål 1 varv 2.
Övriga placeringar: 6. Curt Olofsson, 7. Monica Söderhielm, 8. Gitte Thörnqvist, 9. Agneta Lindblom, 10. Sven-Olof Svensson, 11. Arne Thörnqvist, 12. Magnus Larsson, 13. Mats Ekman, 14. Sune Falck, 15. Barbro Thörnqvist, 16. Hans Wennberg, 17. Staffan Dverstorp, 18. Camilla Melcker, 19. Klas-Ivar Jannesson, 20. Stig Karlström, 21. Egil Georgsson, 22. Thomas Karlsson, 23. Elsie Isaksson, 24. Gunilla Paulsson, 25. Ulf Albemo, 26. Rigmor Rödin, 27. Kickan Abrahamsson, 28. Anders Grimfjord, 29. Staffan Folkesson, 30. Marita Kallin, 31. Magnus Gärdling, 32. Morgan Rehn, 33. Joakim Fritzon, 34. Torbjörn Johansson, 35. Ingemar Johansson, 36. Kurt Stomberg, 37. Annelie Engström, 38. Staffan Nielsen, 39. Johan Lindqvist, 40. Mats-Eric Jansson, 41. Perry Malmberg, 42. Gunnar Blom, 43. Birgitta Silverstrand, 44. Irene Johansson, 45. Kimmo Metso, 46. Tommy Mohlin, 47. Per-Janne Axelsson, 48. Christer Gunnarsson, 49. Karl Andersson, 50. Anna Strandell, 51. Göran Söderström, 52. Per Fällström, 53. Stellan Fors, 54. Martin Wersén.

C-klassen: 1. Oskar Gegerfelt 25 m från kopp hål 2 varv 2, 2. Conrad Byrne 123 m från kopp hål 2 varv 2, 3. Viktor Bolinder hålat ur hål 1 varv 2, 4. Mathinas Brorsson 30 cm från kopp hål 1 varv 2.
Övriga placeringar: 5. Kerstin Johansson, 6. Gillis Hellberg, 7. Stig-Göran Garp, 8. Florica Weihrauch, 9. Susanne Olsson, 10. Emmelie Svensson, 11. Mats Jakobsson, 12. Mikael Hernant, 13. Mattias Svensson, 14. Kent Moström, 15. Sture Wilhelmsson, 16. Ann-Sofie Eriksson, 17. Elisabeth Pettersson, 18. Mikael Berseus, 19. Anders Moberg, 20. Sonja Amqvist, 21. Anita Falk, 22. Anita Pettersson, 23. Lillvor Bergstrand, 24. Anita Janneson, 25. Elisabeth Larssn, 26. Birgitta Karlsson, 27. Robin Johansson.

GIT - Medlemslogin

Så loggar du in


Våra samarbetspartners