Se vår webbkamera LIVE Hem

Framgång för juniorerna i Skandia Cup

I tisdags avgjordes regionkvalet för Skandia Cup, "Världens största juniortävling i golf", på Mjölkeröds GK i Bohuslän. 7st av klubbens juniorer hade via klubbkval och gruppkval kvalificerat sig till regionkvalet. Att ha 7 st deltagare med från klubben, är bara det en seger för vår juniorverksamhet och att det sedan blev framskjutna placeringar visar ytterligare att det är gott gry i klubbens verksamhet.

William Dragéus vann P:16, Amanda Ingvarsson blev 2:a i F 14, Elin Odh vann F 13. Dessa 3 går direkt till Sverigesfinalen. Gustaf Andersson blev 3:a i P 13 och är reserv till Sverigefinalen. Övriga deltagare i regionkvalet var Albin Tärning, Hampus Poutiainen och Olivia Ingvarsson men dem kvalificerade sig inte till Sverigefinalen.

Vi gratulerar alla deltagarna till bra spel och framskjutna placeringar och vår klubb som helhet skall vara stolta över vår juniorverksamhet.

Sverigefinalen spelas på Kils GK den 12-13 september.

 


GIT - Medlemslogin

Så loggar du in


Våra samarbetspartners